Essentials Primed MDF Ogee Skirting Board 2400mm x 119mm x 18mm 4 Pack (561RE)
MDF, ogee profile skirting board. Primed and ready to paint. Moisture-resistant and free of natural defects to eliminate warping and swelling. Can be secured with grab adhesive for neat and effective fixing.
- Primed MDF
- Moisture-Resistant
- Ready to Paint
- Resistant to Warping & Swelling
View all: Essentials Skirting Board
MDF, ogee profile skirting board. Primed and ready to paint. Moisture-resistant and free of natural defects to eliminate warping and swelling. Can be secured with grab adhesive for neat and effective fixing.
- Primed MDF
- Moisture-Resistant
- Ready to Paint
- Resistant to Warping & Swelling
View all: Essentials Skirting Board
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Essentials |
| Colour | White |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 4 |
| Pieces in Pack/Case | 4 |
| Product Length | 2400 mm |
| Product Thickness | 18 mm |
| Product Type | Skirting Board |
| Product Width | 119 mm |
| Profile Type (Skirting & Architrave) | Ogee |
| Resistant Type | Moisture-Resistant |