Triton Pirlo Exposed Single Outlet Thermostatic Chrome Bar Mixer Shower Valve (551GF)
Exposed hi-flo thermostatic bar valve with ABS, brass and stainless steel construction. Durable design with ceramic disc flow control. Offers precise and consistent thermostatic temperature control. Supplied with compression fit surface brackets.
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Delivers 3.7Ltr/min at 0.1bar
- Bar Mixer Exposed Valve
- Suitable for High & Low Pressure Systems
View all: Triton Shower Valves
Exposed hi-flo thermostatic bar valve with ABS, brass and stainless steel construction. Durable design with ceramic disc flow control. Offers precise and consistent thermostatic temperature control. Supplied with compression fit surface brackets.
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Delivers 3.7Ltr/min at 0.1bar
- Bar Mixer Exposed Valve
- Suitable for High & Low Pressure Systems
View all: Triton Shower Valves
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Inlets |
| Brand | Triton |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Connection Size | 1/2 " |
| Connection Type | BSP |
| Construction Material (Bathrooms) | ABS, Brass & Stainless Steel |
| Design Type | Classic Design |
| Diverter Included | Without Diverter |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 3.7 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Maximum Operating Temperature | 65 °C |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Minimum Operating Temperature | 5 °C |
| Mixer Control Type | Dual Flow & Temperature Controls |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Pirlo |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Type | Bar Mixer Shower Valve |
| Safety Cut-Out Temperature | 43 °C |
| Safety Functions | Anti-Scald Function |
| Shower Product Type | Shower Valve |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |