Triton Kaho Exposed Single Outlet Manual Chrome Mixer Shower Valve (432HY)
Simple and easy to use with a single lever for temperature and power settings. Suitable for high and low pressure systems.
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Delivers 3.6Ltr/min at 0.1bar
- Manual Lever Exposed Valve
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Manual Temperature Control
View all: Triton Shower Valves
Simple and easy to use with a single lever for temperature and power settings. Suitable for high and low pressure systems.
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Delivers 3.6Ltr/min at 0.1bar
- Manual Lever Exposed Valve
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Manual Temperature Control
View all: Triton Shower Valves
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Inlets |
| Brand | Triton |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Connection Size | 1/2 " |
| Connection Type | BSP |
| Construction Material (Bathrooms) | ABS, Brass & Stainless Steel |
| Design Type | Traditional Design |
| Diverter Included | Without Diverter |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 3.6 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Maximum Operating Temperature | 65 °C |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Minimum Operating Temperature | 5 °C |
| Mixer Control Type | Single Flow & Temperature Control |
| Mixer Type | Manual |
| Model Name | Kaho |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Type | Mixer Shower Valve |
| Safety Cut-Out Temperature | N/A °C |
| Safety Functions | Without Safety Function |
| Shower Product Type | Shower Valve |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Manual Temperature Control |
| Water Failure Shutdown | No Water Failure Shutdown |