Trend TR24X1/4TC 1/4" Straight Guided Trimmer Cutter 6.3mm x 25.4mm (11303)
Bearing-guided trimmer for bringing decorative laminates and veneers flush to an edge. K-mark shank to ensure safe working practices. Can be used with templates on thin stock. Supplied in a storage tube for maximum protection.
- Suitable for Cutting Softwood, Hardwood, Laminate, Veneer Wood, Plywood, Chipboard, Fibreboard & Sandwich Material
- 1/4" Straight Shank
- Microgranular Tungsten Carbide-Tipped
- Anti-Kickback Design
- Double-Flute
- K-Mark Shank
View all: Trend Straight Router Cutters
Bearing-guided trimmer for bringing decorative laminates and veneers flush to an edge. K-mark shank to ensure safe working practices. Can be used with templates on thin stock. Supplied in a storage tube for maximum protection.
- Suitable for Cutting Softwood, Hardwood, Laminate, Veneer Wood, Plywood, Chipboard, Fibreboard & Sandwich Material
- 1/4" Straight Shank
- Microgranular Tungsten Carbide-Tipped
- Anti-Kickback Design
- Double-Flute
- K-Mark Shank
View all: Trend Straight Router Cutters
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Trend |
| Compatible Tool Type | Routers |
| Cutting Blade Depth | 25.4 mm |
| Cutting Diameter | 6.3 mm |
| Flute Type | Double-Flute |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | TR24X1/4TC |
| Overall Length | 74 mm |
| PTA Shank Type | Straight Shank |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Guided Trimmer Cutter |
| Shank Length | 41 mm |
| Shank Size | 1/4 " |
| Shank Type (PTA) | 1/4" Straight Shank |
| Standard | EN 847. |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Softwood, Hardwood, Laminate, Veneer Wood, Plywood, Chipboard, Fibreboard & Sandwich Material |
| Tip Type | Microgranular Tungsten Carbide-Tipped |
| z1 - UK Manufacturer Name | Trend Tool Technology Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Odhams Trading Estate, St Albans Road, Watford, Hertfordshire, WD24 7TR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.trend-uk.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Trend Tool Technology Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Ground Floor, Two Dockland Central, Guild Street, North Dock, Dublin 1, D01 K2C5, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.trend-uk.com/contact-us |