Swirl Tarn Exposed Single Outlet Manual Chrome Shower Valve (206PG)
Multi-layer chrome plating for corrosion prevention. High quality ceramic cartridge to conveniently open or stop water flow from the spray head.
- 1 Year Guarantee
- Delivers 32.9Ltr/min at 0.2bar
- Manual Lever Exposed Valve
- Suitable for High & Low Pressure Systems
View all: Swirl Shower Valves
Multi-layer chrome plating for corrosion prevention. High quality ceramic cartridge to conveniently open or stop water flow from the spray head.
- 1 Year Guarantee
- Delivers 32.9Ltr/min at 0.2bar
- Manual Lever Exposed Valve
- Suitable for High & Low Pressure Systems
View all: Swirl Shower Valves
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Inlets |
| Brand | Swirl |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Connection Size | 15 mm |
| Connection Type | 15mm Compression Inlet |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Design Type | Traditional Design |
| Diverter Included | Without Diverter |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 32.9 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Maximum Operating Temperature | 65 °C |
| Minimum Bar Pressure | 0.2 bar |
| Minimum Operating Temperature | 10 °C |
| Mixer Control Type | Single Flow & Temperature Control |
| Mixer Type | Manual |
| Model Name | Tarn |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Type | Shower Valve |
| Safety Cut-Out Temperature | N/A °C |
| Safety Functions | Without Safety Function |
| Shower Product Type | Shower Valve |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Manual Temperature Control |
| Water Failure Shutdown | No Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Shower valve, lever handle, mounting plate, flanges (2) and fixing kit.