Swirl Melba Exposed Single Outlet Thermostatic Chrome Shower Mixer With Diverter (487XX)
The Swirl Melba exposed thermostatic shower mixer with diverter offers reliable temperature control for bathroom installations. Its durable brass and zinc alloy construction ensures longevity, while the modern chrome finish complements any bathroom design. Features a safety button to lock water at 38ºC to protect against sudden temperature changes, and automatic water failure shutdown for peace of mind. With fixed 150mm inlets, it delivers 28.8 litres/minute at 0.3 bar, making it suitable for both high and low pressure systems.
- 1 Year Guarantee
- Delivers 28.8Ltr/min at 0.3bar
- Bar Mixer Exposed Valve
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Safety Temperature Lock
View all: Swirl Shower Valves
The Swirl Melba exposed thermostatic shower mixer with diverter offers reliable temperature control for bathroom installations. Its durable brass and zinc alloy construction ensures longevity, while the modern chrome finish complements any bathroom design. Features a safety button to lock water at 38ºC to protect against sudden temperature changes, and automatic water failure shutdown for peace of mind. With fixed 150mm inlets, it delivers 28.8 litres/minute at 0.3 bar, making it suitable for both high and low pressure systems.
- 1 Year Guarantee
- Delivers 28.8Ltr/min at 0.3bar
- Bar Mixer Exposed Valve
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Safety Temperature Lock
View all: Swirl Shower Valves
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Inlets |
| Brand | Swirl |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Connection Size | 1/2 " |
| Connection Type | 1/2" |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass & Zinc Alloy |
| Design Type | Modern Design |
| Diverter Included | With Diverter |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 28.8 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Maximum Operating Temperature | 38 °C |
| Minimum Bar Pressure | 0.3 bar |
| Minimum Operating Temperature | 0.3 °C |
| Mixer Control Type | Dual Temperature Controls |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Melba |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Type | Shower Mixer |
| Safety Cut-Out Temperature | 38 °C |
| Safety Functions | Temperature Safety Cut-Out |
| Shower Product Type | Shower Valve |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Shower mixer and fixing kit.