Swirl Gallen Exposed Single Outlet Thermostatic Black Shower Mixer (287KF)
Solid brass construction for longevity, resistant to rust and corrosion. Thermostatic mixer offers precise temperature control to protect against sudden changes in water supply, and safety button which blocks water at 38°C. Cool touch feature prevents overheating, and ensures valve does not get hot to touch. Compatible with instant water heaters with minimum power of 18kW.
- 1 Year Guarantee
- Delivers 19.4Ltr/min at 0.5bar
- Push Button Exposed Valve
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Matt Black Finish
View all: Swirl Shower Valves
Solid brass construction for longevity, resistant to rust and corrosion. Thermostatic mixer offers precise temperature control to protect against sudden changes in water supply, and safety button which blocks water at 38°C. Cool touch feature prevents overheating, and ensures valve does not get hot to touch. Compatible with instant water heaters with minimum power of 18kW.
- 1 Year Guarantee
- Delivers 19.4Ltr/min at 0.5bar
- Push Button Exposed Valve
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Matt Black Finish
View all: Swirl Shower Valves
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Inlets |
| Brand | Swirl |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Black |
| Connection Size | 140-160 mm |
| Connection Type | 1/2" & 3/4" BSP Connection |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Design Type | Traditional Design |
| Diverter Included | Without Diverter |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 19.4 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Maximum Operating Temperature | 85 °C |
| Minimum Bar Pressure | 0.5 bar |
| Minimum Operating Temperature | 5 °C |
| Mixer Control Type | Single Flow & Temperature Control |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Gallen |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Type | Shower Mixer |
| Safety Cut-Out Temperature | N/A °C |
| Safety Functions | Anti-Scald Function |
| Shower Product Type | Shower Valve |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Rotary Temperature Control |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Thermostatic shower mixer, S-connectors (2), S-connector covers (2) and washers (2).