Swirl Caldew Black 301mm Standard Lever Mono Basin Mixer Tap With Clicker Waste (964XX)
Durable basin mixer with sleek, matt black finish. Features rubber aerator for easy removal of limescale, and a regulator to help save water. Easy to install with the included 4-in-1 tool. Suitable for countertop basins.
- 1 Year Guarantee
- 1/4 Turn
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Black
- Clicker Waste
- Water Regulator
- Rubber Aerator
View all: Swirl Bathroom Taps
Durable basin mixer with sleek, matt black finish. Features rubber aerator for easy removal of limescale, and a regulator to help save water. Easy to install with the included 4-in-1 tool. Suitable for countertop basins.
- 1 Year Guarantee
- 1/4 Turn
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Black
- Clicker Waste
- Water Regulator
- Rubber Aerator
View all: Swirl Bathroom Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Basin No Of Tap Holes | Mono |
| Basin Tap Type | Standard |
| Bathroom Item Finish | Matt |
| Bathroom Taps Product Type | Mixer |
| Brand | Swirl |
| Colour | Black |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass & Zinc Alloy |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 6 Ltr/min |
| Hose Supplied | Supplied with Flexible Tap Connector |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Working Pressure | 5 bar |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.3 bar |
| Model Name | Caldew |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Depth | 178 mm |
| Product Height | 301 mm |
| Product Type | Tap |
| Product Width | 45 mm |
| Range Name | Caldew |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Single Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Lever |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Mono Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Basin |
| Waste Supplied | Clicker Waste |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Basin mixer, waste kit, hoses (2) and fixing kit with 4-in-1 fixing tool.