Swirl Caldew Black 151mm Standard Lever Mono Basin Mixer Tap With Clicker Waste (912XX)
Basin mixer with sleek, matt black finish. Features rubber aerator for easy removal of limescale, and a regulator to help save water. Easy to install with the included 4-in-1 tool. Suitable for standard or recessed basins.
- 1 Year Guarantee
- 1/4 Turn
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Black
- Clicker Waste
- Water Regulator
- Rubber Aerator
View all: Swirl Bathroom Taps
Basin mixer with sleek, matt black finish. Features rubber aerator for easy removal of limescale, and a regulator to help save water. Easy to install with the included 4-in-1 tool. Suitable for standard or recessed basins.
- 1 Year Guarantee
- 1/4 Turn
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Black
- Clicker Waste
- Water Regulator
- Rubber Aerator
View all: Swirl Bathroom Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Basin No Of Tap Holes | Mono |
| Basin Tap Type | Standard |
| Bathroom Item Finish | Matt |
| Bathroom Taps Product Type | Mixer |
| Brand | Swirl |
| Colour | Black |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass & Zinc Alloy |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 7 Ltr/min |
| Hose Supplied | Supplied with Flexible Tap Tails |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Working Pressure | 5 bar |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.3 bar |
| Model Name | Caldew |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Depth | 163 mm |
| Product Height | 151 mm |
| Product Type | Tap |
| Product Width | 45 mm |
| Range Name | Caldew |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Single Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Lever |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Mono Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Basin |
| Waste Supplied | Clicker Waste |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Basin mixer, waste kit with overflow, hoses (2) and fixing kit with 4-in-1 fixing tool.