Swirl Bonda Black 250mm Standard Round Head Mono Basin Mixer Tap (926KF)
Solid metal construction for longevity, resistant to rust and corrosion. Features cold start, and rotating aerator which allows adjustment of water stream angle. Tall design, suitable for freestanding basins. Includes 4-in-1 tool for easy installation.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Single Lever
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Black
- Waste Not Supplied
- Cold Start
- 30mm Ceramic Cartridge
View all: Swirl Bathroom Taps
Solid metal construction for longevity, resistant to rust and corrosion. Features cold start, and rotating aerator which allows adjustment of water stream angle. Tall design, suitable for freestanding basins. Includes 4-in-1 tool for easy installation.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Single Lever
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Black
- Waste Not Supplied
- Cold Start
- 30mm Ceramic Cartridge
View all: Swirl Bathroom Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Basin No Of Tap Holes | Mono |
| Basin Tap Type | Standard |
| Bathroom Item Finish | Matt |
| Bathroom Taps Product Type | Mixer |
| Brand | Swirl |
| Colour | Black |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass & Zinc Alloy |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 4.76 Ltr/min |
| Hose Supplied | Supplied with Flexible Tap Tails |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 5 bar |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.8 bar |
| Model Name | Bonda |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Depth | 45 mm |
| Product Height | 250 mm |
| Product Type | Bathroom Tap |
| Product Width | 174 mm |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Single Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Round Head |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Basin |
| Waste Supplied | Waste Not Supplied |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Basin mixer, flexible hoses (2) and fixing kit.