Swirl Bonda Black 170mm Deck Mounted Lever 2 Tap Holes Bath Pillar Tap (174XX)
Swirl Bonda black deck mounted bath pillar taps provide reliable water control for baths. Constructed from durable brass and zinc alloy to offer rust and corrosion resistance for long-lasting performance, these taps are ideal for new bathroom installations or renovations. Separate controls for hot and cold water allows full control and precise temperature adjustment. A strong flow rate ensures fast bath filling, suitable for both high and low pressure systems. The modern black finish complements contemporary bathroom designs.
- 1 Year Guarantee
- 1/4 Turn
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Black
- Waste Not Supplied
- Fast Fill
View all: Swirl Bathroom Taps
Swirl Bonda black deck mounted bath pillar taps provide reliable water control for baths. Constructed from durable brass and zinc alloy to offer rust and corrosion resistance for long-lasting performance, these taps are ideal for new bathroom installations or renovations. Separate controls for hot and cold water allows full control and precise temperature adjustment. A strong flow rate ensures fast bath filling, suitable for both high and low pressure systems. The modern black finish complements contemporary bathroom designs.
- 1 Year Guarantee
- 1/4 Turn
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Black
- Waste Not Supplied
- Fast Fill
View all: Swirl Bathroom Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bath No of Tap Holes | 2 Tap Holes |
| Bathroom Item Finish | Matt |
| Bathroom Taps Product Type | Pillar |
| Brand | Swirl |
| Colour | Black |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass & Zinc Alloy |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 23.9 Ltr/min |
| Hose Supplied | Supplied with 3/4" Threaded Tails |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Model Name | Bonda |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Dimension Suitability | 3/4 " |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Depth | 42 mm |
| Product Height | 170 mm |
| Product Type | Pillar Taps |
| Product Width | 42 mm |
| Range Name | Bonda |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Single Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Lever |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Pillar |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Bath |
| Waste Supplied | Waste Not Supplied |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Bath pillar taps (2) and fixing kit.