Stanley STHT70150-0 15mm Heavy Duty Staple Gun (485AK)
Stanley heavy-duty staple gun ideal for a range of professional applications, including fixing drywall beads and scrim to plasterboard, securing carpets, fencing, and roof sheeting. Featuries Easy Squeeze technology to reduce user fatigue, whilst delivering added driving power into materials. Integrated anti-jam mechanism ensures continuous, reliable operation by preventing fastener jams, and a staple window offers clear visibility to indicate when a reload is needed. Stapler is quick and easy to reload, minimising downtime.
- Fires Brads / Staples
- Open-View Magazine
- Aluminium Construction
- 6-14 mm Heavy Duty
- Bi-Material Soft-Grip Handle
- Powder-Coated Finish
View all: Stanley Staplers & Riveters
Stanley heavy-duty staple gun ideal for a range of professional applications, including fixing drywall beads and scrim to plasterboard, securing carpets, fencing, and roof sheeting. Featuries Easy Squeeze technology to reduce user fatigue, whilst delivering added driving power into materials. Integrated anti-jam mechanism ensures continuous, reliable operation by preventing fastener jams, and a staple window offers clear visibility to indicate when a reload is needed. Stapler is quick and easy to reload, minimising downtime.
- Fires Brads / Staples
- Open-View Magazine
- Aluminium Construction
- 6-14 mm Heavy Duty
- Bi-Material Soft-Grip Handle
- Powder-Coated Finish
View all: Stanley Staplers & Riveters
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brad/Nail Capacity | 12-15 mm |
| Brad/Nail Storage | Brads / Staples |
| Brand | Stanley |
| Compatible Staple Sizes | 6-14 mm |
| Compatible Staple Types | Heavy Duty |
| Construction Material (Hand Tools) | Aluminium |
| Magazine Load Type | Bottom-Loading Magazine |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Fastener Size | 15 mm |
| Model Name | STHT70150-0 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Heavy Duty Staple Gun |
| Staples Included | Staples Not Included |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Black & Decker Strasse |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |