Spear & Jackson Lawn Scarifier 350mm (964KK)
Removes moss and dead thatch from lawn areas.
- Steel Blades
- Wooden Handle
- Angled Blades for Greater Efficiency
View all: Spear and Jackson Scarifiers
Removes moss and dead thatch from lawn areas.
- Steel Blades
- Wooden Handle
- Angled Blades for Greater Efficiency
View all: Spear and Jackson Scarifiers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Material | Steel |
| Blade Width (Imperial) | 13 3/4 " |
| Blade Width (Metric) | 350 mm |
| Brand | Spear and Jackson |
| Handle Length (Imperial) | 52 " |
| Handle Length (Metric) | 1325 mm |
| Handle Type | Wooden Handle |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Overall Length | 1560 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Lawn Scarifier |
| z1 - UK Manufacturer Name | Spear & Jackson UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Atlas Way, Atlas North, Sheffield, S4 7QQ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@spear-and-jackson.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Spear & Jackson France |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Le Coin - Zone Industrielle, 42402 Saint Chamond, Cedex, CS 40082, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | france@spear-and-jackson.com |