Smith & Locke Fire Rated Pull Handle Door Kit Set Satin Silver (852PC)
Durable kit including pull handle, all required fixings and relevant intumescent protection. Includes non-locking mechanism with ergonomic, easy-grip handle. Door closer can be mounted on either the push or pull side of the door, with adjustable closing for customisable fitting options.
- Fire Rated to 30 & 60mins
- For Internal Use
- Adjustable Closing
- Suitable for 35-44mm Door Thickness
View all: Smith and Locke Commercial Door Packs
Durable kit including pull handle, all required fixings and relevant intumescent protection. Includes non-locking mechanism with ergonomic, easy-grip handle. Door closer can be mounted on either the push or pull side of the door, with adjustable closing for customisable fitting options.
- Fire Rated to 30 & 60mins
- For Internal Use
- Adjustable Closing
- Suitable for 35-44mm Door Thickness
View all: Smith and Locke Commercial Door Packs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Smith and Locke |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Satin Silver |
| Door Handles Product Type | Pull Handle |
| Door Handles Quantity | Set |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30 & 60mins |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Handle Length | 300 mm |
| Internal/External Usage | Internal |
| Intumescent Protection Supplied | Supplied |
| Ironmongery Colour | Silver |
| Ironmongery Finish | Satin |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plate Length | 400 mm |
| Plate Width | 75 mm |
| Product Type | Pull Handle Door Kit |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Size 3 door closer, pull handle, finger plate, 100mm grade 13 hinges (3), hinge pads (3), fire door signs (2) and intumescent kit.