Reina Piatto Single 600mm x 595mm 1529BTU Anthracite Vertical Designer Radiator (848EE)
The Reina Piatto Designer Radiator provides efficient heating for various rooms. Its bold anthracite finish and clean panel styling offer a modern, sophisticated aesthetic, ideal for contemporary kitchens, bathrooms, or living spaces. Manufactured from durable aluminium, this single panel radiator delivers reliable warmth and long-lasting performance. With a 1529 BTU output and 448W power, it is suitable for central heating systems in medium-sized areas. The radiator includes brackets and wall fixings for straightforward installation and comes with a 5-year guarantee, ensuring peace of mind for trade professionals and homeowners.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1529BTU 448W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Aluminium Construction
- Number of Pipes/Sections: 8
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
The Reina Piatto Designer Radiator provides efficient heating for various rooms. Its bold anthracite finish and clean panel styling offer a modern, sophisticated aesthetic, ideal for contemporary kitchens, bathrooms, or living spaces. Manufactured from durable aluminium, this single panel radiator delivers reliable warmth and long-lasting performance. With a 1529 BTU output and 448W power, it is suitable for central heating systems in medium-sized areas. The radiator includes brackets and wall fixings for straightforward installation and comes with a 5-year guarantee, ensuring peace of mind for trade professionals and homeowners.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1529BTU 448W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Aluminium Construction
- Number of Pipes/Sections: 8
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 1529 BTU |
| BTU Band | Less Than 2000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Aluminium |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Finished to RAL 7016 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Piatto Single |
| Model No | A-PTO060059SA |
| Mounting Orientation | Vertically-Mounted |
| No. Of Sections | 8 |
| No. of Radiator Profiles | Single |
| Orientation | Vertical |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Anthracite |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 595 mm |
| Power Output (Watts/Kw) | 448 W |
| Product Height | 600 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 595 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 62 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Powder-Coated |
| Radiator Colour | Anthracite |
| Radiator Height Band | 600-799mm |
| Radiator Product Type | Designer |
| Radiator Water Content | 1.5 Ltr |
| Radiator Width Band | 501-700mm |
| Shape Orientation | Radiator is taller than it is wide |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 6.81 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 35 mm |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode