Reina Loco Double 1800mm x 470mm 5121BTU White Vertical Designer Radiator (138EE)
The Reina Loco 1800mm x 470mm White Vertical Designer Radiator provides efficient heating for various spaces. Its large vertical heating surface and slim profile make it ideal for modern interiors where wall space is at a premium, such as kitchens or hallways. Constructed from high-quality aluminium with a double panel design, this radiator delivers an impressive 5121 BTU (1502W) heat output for effective warmth. The reversible curved front or flat rear design, combined with a crisp white powder-coated finish, offers a versatile and contemporary aesthetic. Suitable for central heating systems, it includes brackets and wall fixings and comes with a 5-year guarantee.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 5121BTU 1502W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Aluminium Construction
- Number of Pipes/Sections: 10
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
The Reina Loco 1800mm x 470mm White Vertical Designer Radiator provides efficient heating for various spaces. Its large vertical heating surface and slim profile make it ideal for modern interiors where wall space is at a premium, such as kitchens or hallways. Constructed from high-quality aluminium with a double panel design, this radiator delivers an impressive 5121 BTU (1502W) heat output for effective warmth. The reversible curved front or flat rear design, combined with a crisp white powder-coated finish, offers a versatile and contemporary aesthetic. Suitable for central heating systems, it includes brackets and wall fixings and comes with a 5-year guarantee.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 5121BTU 1502W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Aluminium Construction
- Number of Pipes/Sections: 10
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 5121 BTU |
| BTU Band | 4001-6000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Aluminium |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Finished to RAL 9016 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Loco Double |
| Model No | A-CSL180047WD |
| Mounting Orientation | Vertically-Mounted |
| No. Of Sections | 10 |
| No. of Radiator Profiles | Double |
| Orientation | Vertical |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 470 mm |
| Power Output (Watts/Kw) | 1502 W |
| Product Height | 1800 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 470 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 87 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Powder-Coated |
| Radiator Colour | White |
| Radiator Height Band | 1800mm or Greater |
| Radiator Product Type | Designer |
| Radiator Water Content | 3 Ltr |
| Radiator Width Band | 301-500mm |
| Shape Orientation | Radiator is taller than it is wide |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 21.45 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 57 mm |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode