Reina Harley Single 1800mm x 420mm 2700BTU White Vertical Designer Radiator (659EE)
The Reina Harley Single Vertical Designer Radiator, measuring 1800mm x 420mm, offers efficient heating for various spaces. Its tall, slim profile is ideal for maximising wall height in modern kitchens, bathrooms, or hallways where horizontal space is limited. This white mild steel radiator delivers a powerful 2700 BTU (792W) output, ensuring effective warmth. Featuring a crisp white powder-coated finish and a smooth single panel design, it provides a contemporary and versatile aesthetic. Constructed from robust mild steel, it ensures reliable performance and long-term durability for central heating systems, supported by a 5-year guarantee. Brackets and wall fixings are included for straightforward installation.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 2700BTU 792W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Mild Steel Construction
- Number of Pipes/Sections: 6
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
The Reina Harley Single Vertical Designer Radiator, measuring 1800mm x 420mm, offers efficient heating for various spaces. Its tall, slim profile is ideal for maximising wall height in modern kitchens, bathrooms, or hallways where horizontal space is limited. This white mild steel radiator delivers a powerful 2700 BTU (792W) output, ensuring effective warmth. Featuring a crisp white powder-coated finish and a smooth single panel design, it provides a contemporary and versatile aesthetic. Constructed from robust mild steel, it ensures reliable performance and long-term durability for central heating systems, supported by a 5-year guarantee. Brackets and wall fixings are included for straightforward installation.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 2700BTU 792W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Mild Steel Construction
- Number of Pipes/Sections: 6
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 2700 BTU |
| BTU Band | 2001-3000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Mild Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Finished to RAL 9016 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Harley Single |
| Model No | RV-HRV186WS |
| Mounting Orientation | Vertically-Mounted |
| No. Of Sections | 6 |
| No. of Radiator Profiles | Single |
| Orientation | Vertical |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 420 mm |
| Power Output (Watts/Kw) | 792 W |
| Product Height | 1800 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 420 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 79 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Powder-Coated |
| Radiator Colour | White |
| Radiator Height Band | 1800mm or Greater |
| Radiator Product Type | Designer |
| Radiator Water Content | 6.6 Ltr |
| Radiator Width Band | 301-500mm |
| Shape Orientation | Radiator is taller than it is wide |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 17.8 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 50 mm |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode