Reina Harley Double 600mm x 420mm 1540BTU White Vertical Designer Radiator (805EE)
The Reina Harley Double Designer Radiator offers efficient warmth for central heating systems. This horizontally-mounted unit, measuring 600mm x 420mm, is ideal for compact spaces in modern homes or commercial settings, such as offices or small apartments. Built from durable mild steel with a double panel construction, it delivers a reliable 1540 BTU (452W) heat output. Its clean, powder-coated white finish provides a fresh, versatile look. Supplied with brackets and wall fixings, it features standard 15mm connections and 420mm pipe centres for straightforward installation. This radiator operates safely up to 8bar pressure and 90°C, and is backed by a 5-year guarantee.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1540BTU 452W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Mild Steel Construction
- Number of Pipes/Sections: 12
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Not Required
View all: Reina Designer Radiators
The Reina Harley Double Designer Radiator offers efficient warmth for central heating systems. This horizontally-mounted unit, measuring 600mm x 420mm, is ideal for compact spaces in modern homes or commercial settings, such as offices or small apartments. Built from durable mild steel with a double panel construction, it delivers a reliable 1540 BTU (452W) heat output. Its clean, powder-coated white finish provides a fresh, versatile look. Supplied with brackets and wall fixings, it features standard 15mm connections and 420mm pipe centres for straightforward installation. This radiator operates safely up to 8bar pressure and 90°C, and is backed by a 5-year guarantee.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1540BTU 452W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Mild Steel Construction
- Number of Pipes/Sections: 12
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Not Required
View all: Reina Designer Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 1540 BTU |
| BTU Band | Less Than 2000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Mild Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Finished to RAL 9016 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Harley Double |
| Model No | RV-HRH066WD |
| Mounting Orientation | Vertically-Mounted |
| No. Of Sections | 12 |
| No. of Radiator Profiles | Double |
| Orientation | Vertical |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 420 mm |
| Power Output (Watts/Kw) | 452 W |
| Product Height | 600 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 420 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 94 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Powder-Coated |
| Radiator Colour | White |
| Radiator Height Band | 600-799mm |
| Radiator Product Type | Designer |
| Radiator Water Content | 10 Ltr |
| Radiator Width Band | 301-500mm |
| Shape Orientation | Radiator is taller than it is wide |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 11.9 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 63 mm |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode