Reina Flat Single 1800mm x 514mm 3547BTU White Vertical Designer Radiator (457EE)
The Reina Flat Single Vertical Designer Radiator offers efficient heating for various interiors. This white, vertically-mounted steel radiator is ideal for modern homes, offices, and commercial spaces, providing a sleek aesthetic and powerful warmth. Its large flat panel sections ensure a high heat output of 3547 BTU (1040W), making it suitable for central heating systems. Constructed from mild steel with a durable powder-coated finish, it includes an internal flow diverter and all necessary brackets and wall fixings for straightforward installation. A 5-year guarantee supports its robust design.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 3547BTU 1040W
- Single Panel with 7 Pipes per Section
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Mild Steel Construction
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
The Reina Flat Single Vertical Designer Radiator offers efficient heating for various interiors. This white, vertically-mounted steel radiator is ideal for modern homes, offices, and commercial spaces, providing a sleek aesthetic and powerful warmth. Its large flat panel sections ensure a high heat output of 3547 BTU (1040W), making it suitable for central heating systems. Constructed from mild steel with a durable powder-coated finish, it includes an internal flow diverter and all necessary brackets and wall fixings for straightforward installation. A 5-year guarantee supports its robust design.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 3547BTU 1040W
- Single Panel with 7 Pipes per Section
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Mild Steel Construction
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 3547 BTU |
| BTU Band | 3001-4000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Mild Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Finished to RAL 9016 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Flat Single |
| Model No | RND-FL187W |
| Mounting Orientation | Vertically-Mounted |
| No. Of Sections | 7 |
| No. of Radiator Profiles | Single |
| Orientation | Vertical |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 514 mm |
| Power Output (Watts/Kw) | 1040 W |
| Product Height | 1800 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 514 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 68 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Powder-Coated |
| Radiator Colour | White |
| Radiator Height Band | 1800mm or Greater |
| Radiator Product Type | Designer |
| Radiator Water Content | 3.6 Ltr |
| Radiator Width Band | 501-700mm |
| Shape Orientation | Radiator is taller than it is wide |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 15 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 39 mm |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode