Reina Flat Double 1800mm x 514mm 4646BTU White Vertical Designer Radiator (851EE)
The Reina Flat Double Vertical Designer Radiator is a high-performance heating solution for larger rooms. Its tall 1800mm x 514mm profile and double panel structure provide a powerful 4646 BTU (1363W) heat output, ensuring enhanced warmth throughout the space. Finished in a classic white powder-coating, the flat panel design offers a clean and timeless aesthetic, making it ideal for modern interiors and new build projects. Constructed from durable mild steel, this radiator is reliable for central heating systems and includes an internal flow diverter for efficient operation. Brackets and wall fixings are supplied, and it comes with a 5-year guarantee.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 4646BTU 1363W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Mild Steel Construction
- Number of Pipes/Sections: 14
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
The Reina Flat Double Vertical Designer Radiator is a high-performance heating solution for larger rooms. Its tall 1800mm x 514mm profile and double panel structure provide a powerful 4646 BTU (1363W) heat output, ensuring enhanced warmth throughout the space. Finished in a classic white powder-coating, the flat panel design offers a clean and timeless aesthetic, making it ideal for modern interiors and new build projects. Constructed from durable mild steel, this radiator is reliable for central heating systems and includes an internal flow diverter for efficient operation. Brackets and wall fixings are supplied, and it comes with a 5-year guarantee.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 4646BTU 1363W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Mild Steel Construction
- Number of Pipes/Sections: 14
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 4646 BTU |
| BTU Band | 4001-6000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Mild Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Finished to RAL 9016 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Flat Double |
| Model No | RND-FL187WD |
| Mounting Orientation | Vertically-Mounted |
| No. Of Sections | 14 |
| No. of Radiator Profiles | Double |
| Orientation | Vertical |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 514 mm |
| Power Output (Watts/Kw) | 1363 W |
| Product Height | 1800 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 514 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 93 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Powder-Coated |
| Radiator Colour | White |
| Radiator Height Band | 1800mm or Greater |
| Radiator Product Type | Designer |
| Radiator Water Content | 15.8 Ltr |
| Radiator Width Band | 501-700mm |
| Shape Orientation | Radiator is taller than it is wide |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 39.85 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 64 mm |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode