Reina Flat Double 1600mm x 440mm 3522BTU White Vertical Designer Radiator (772EE)
This Reina Flat Double Vertical Designer Radiator offers a powerful 3522 BTU heat output, ideal for efficiently warming various rooms. Its tall 1600mm and slim 440mm profile is perfect for areas like kitchens, hallways, or living rooms where wall space is at a premium, ensuring an uncluttered aesthetic. Constructed from durable mild steel with a double panel design, it provides efficient and even heating throughout the space. The bright white powder-coated finish and flat panel styling deliver a fresh, contemporary look suitable for both modern and traditional interiors. It is supplied with brackets and wall fixings for straightforward installation onto central heating systems.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 3522BTU 1033W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Mild Steel Construction
- Number of Pipes/Sections: 12
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
This Reina Flat Double Vertical Designer Radiator offers a powerful 3522 BTU heat output, ideal for efficiently warming various rooms. Its tall 1600mm and slim 440mm profile is perfect for areas like kitchens, hallways, or living rooms where wall space is at a premium, ensuring an uncluttered aesthetic. Constructed from durable mild steel with a double panel design, it provides efficient and even heating throughout the space. The bright white powder-coated finish and flat panel styling deliver a fresh, contemporary look suitable for both modern and traditional interiors. It is supplied with brackets and wall fixings for straightforward installation onto central heating systems.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 3522BTU 1033W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Mild Steel Construction
- Number of Pipes/Sections: 12
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 3522 BTU |
| BTU Band | 3001-4000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Mild Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Finished to RAL 9016 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Flat Double |
| Model No | RND-FL166WD |
| Mounting Orientation | Vertically-Mounted |
| No. Of Sections | 12 |
| No. of Radiator Profiles | Double |
| Orientation | Vertical |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 440 mm |
| Power Output (Watts/Kw) | 1033 W |
| Product Height | 1600 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 440 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 93 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Powder-Coated |
| Radiator Colour | White |
| Radiator Height Band | 1400-1799mm |
| Radiator Product Type | Designer |
| Radiator Water Content | 15.8 Ltr |
| Radiator Width Band | 301-500mm |
| Shape Orientation | Radiator is taller than it is wide |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 30.59 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 64 mm |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode