Reina Flat Double 1600mm x 218mm 1716BTU Anthracite Vertical Designer Radiator (492EE)
The Reina Flat Double 1600mm x 218mm Anthracite Vertical Designer Radiator offers efficient and dependable warmth for various spaces. Its slim, space-saving design is ideal for narrow wall areas in modern homes or commercial installations. Manufactured from durable mild steel with a double panel construction, this anthracite radiator delivers a powerful 1716 BTU (503W) heat output. The powder-coated finish provides a bold, contemporary aesthetic, maintaining a minimalist style. Suitable for central heating systems, it includes brackets and wall fixings for straightforward installation and comes with a 5-year guarantee for reliable performance.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1716BTU 503W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Mild Steel Construction
- Number of Pipes/Sections: 6
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
The Reina Flat Double 1600mm x 218mm Anthracite Vertical Designer Radiator offers efficient and dependable warmth for various spaces. Its slim, space-saving design is ideal for narrow wall areas in modern homes or commercial installations. Manufactured from durable mild steel with a double panel construction, this anthracite radiator delivers a powerful 1716 BTU (503W) heat output. The powder-coated finish provides a bold, contemporary aesthetic, maintaining a minimalist style. Suitable for central heating systems, it includes brackets and wall fixings for straightforward installation and comes with a 5-year guarantee for reliable performance.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1716BTU 503W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Mild Steel Construction
- Number of Pipes/Sections: 6
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 1716 BTU |
| BTU Band | Less Than 2000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Mild Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Finished to RAL 7016 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Flat Double |
| Model No | RND-FL163AD |
| Mounting Orientation | Vertically-Mounted |
| No. Of Sections | 6 |
| No. of Radiator Profiles | Double |
| Orientation | Vertical |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Anthracite |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 218 mm |
| Power Output (Watts/Kw) | 503 W |
| Product Height | 1600 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 218 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 93 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Powder-Coated |
| Radiator Colour | Anthracite |
| Radiator Height Band | 1400-1799mm |
| Radiator Product Type | Designer |
| Radiator Water Content | 4.8 Ltr |
| Radiator Width Band | Less than 301mm |
| Shape Orientation | Radiator is taller than it is wide |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 15.39 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 64 mm |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode