Reina Elips Single 1800mm x 540mm 3788BTU Anthracite Vertical Designer Radiator (417EE)
The Reina Elips Single Anthracite Vertical Designer Radiator delivers efficient heating for contemporary spaces. This 1800mm x 540mm radiator, with its elegant anthracite finish and curved oval panel, provides a bold visual feature, ideal for modern interiors and renovations. Constructed from durable mild steel, it offers a strong 3788 BTU heat output and reliable operation for central heating systems. The powder-coated finish ensures longevity, and it comes complete with brackets and wall fixings for straightforward installation.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 3788BTU 1111W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Mild Steel Construction
- Number of Pipes/Sections: 9
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
The Reina Elips Single Anthracite Vertical Designer Radiator delivers efficient heating for contemporary spaces. This 1800mm x 540mm radiator, with its elegant anthracite finish and curved oval panel, provides a bold visual feature, ideal for modern interiors and renovations. Constructed from durable mild steel, it offers a strong 3788 BTU heat output and reliable operation for central heating systems. The powder-coated finish ensures longevity, and it comes complete with brackets and wall fixings for straightforward installation.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 3788BTU 1111W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Mild Steel Construction
- Number of Pipes/Sections: 9
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 3788 BTU |
| BTU Band | 3001-4000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Mild Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Finished to RAL 7016 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Elips Single |
| Model No | RV-EV1809AS |
| Mounting Orientation | Vertically-Mounted |
| No. Of Sections | 9 |
| No. of Radiator Profiles | Single |
| Orientation | Vertical |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Anthracite |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 540 mm |
| Power Output (Watts/Kw) | 1111 W |
| Product Height | 1800 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 540 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 92 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Powder-Coated |
| Radiator Colour | Anthracite |
| Radiator Height Band | 1800mm or Greater |
| Radiator Product Type | Designer |
| Radiator Water Content | 14.2 Ltr |
| Radiator Width Band | 501-700mm |
| Shape Orientation | Radiator is taller than it is wide |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 23 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 50 mm |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode