Reina Elips Double 600mm x 360mm 1437BTU Anthracite Vertical Designer Radiator (887EE)
The Reina Elips Double Anthracite Designer Radiator delivers efficient heating for various spaces. Its sleek oval horizontal tube design offers a modern aesthetic, making it ideal for bathrooms, kitchens, or compact living areas in both domestic and light commercial projects. Constructed from high-quality mild steel with a double panel, it ensures fast, even warmth with a 1437 BTU output. The durable powder-coated anthracite finish provides a contemporary look. This radiator is compatible with standard central heating systems, easy to install with included fixings, and comes with a 5-year manufacturer’s guarantee for reliable performance.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1437BTU 540W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Mild Steel Construction
- Number of Pipes/Sections: 12
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Not Required
View all: Reina Designer Radiators
The Reina Elips Double Anthracite Designer Radiator delivers efficient heating for various spaces. Its sleek oval horizontal tube design offers a modern aesthetic, making it ideal for bathrooms, kitchens, or compact living areas in both domestic and light commercial projects. Constructed from high-quality mild steel with a double panel, it ensures fast, even warmth with a 1437 BTU output. The durable powder-coated anthracite finish provides a contemporary look. This radiator is compatible with standard central heating systems, easy to install with included fixings, and comes with a 5-year manufacturer’s guarantee for reliable performance.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1437BTU 540W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Mild Steel Construction
- Number of Pipes/Sections: 12
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Not Required
View all: Reina Designer Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 1437 BTU |
| BTU Band | Less Than 2000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Mild Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Finished to RAL 7016 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Elips Double |
| Model No | RV-EH066AD |
| Mounting Orientation | Vertically-Mounted |
| No. Of Sections | 12 |
| No. of Radiator Profiles | Double |
| Orientation | Vertical |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Anthracite |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 360 mm |
| Power Output (Watts/Kw) | 540 W |
| Product Height | 600 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 360 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 105 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Powder-Coated |
| Radiator Colour | Anthracite |
| Radiator Height Band | 600-799mm |
| Radiator Product Type | Designer |
| Radiator Water Content | 19.3 Ltr |
| Radiator Width Band | 301-500mm |
| Shape Orientation | Radiator is taller than it is wide |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 11.1 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 63 mm |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode