Reina Elips Double 1800mm x 540mm 5596BTU Anthracite Vertical Designer Radiator (813EE)
The Reina Elips Double Vertical Designer Radiator provides powerful and efficient heating for various spaces. Its tall, slim design, featuring elegant oval vertical tubes, offers a striking contemporary feature, ideal for larger rooms or open-plan areas. Constructed from premium mild steel with a double panel configuration, this anthracite radiator ensures fast, even warmth. The sophisticated finish complements both minimalist and industrial interiors, making it a versatile choice for modern central heating systems. It is durable, low-maintenance, and includes a 5-year manufacturer’s guarantee.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 5596BTU 2104W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Mild Steel Construction
- Number of Pipes/Sections: 18
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
The Reina Elips Double Vertical Designer Radiator provides powerful and efficient heating for various spaces. Its tall, slim design, featuring elegant oval vertical tubes, offers a striking contemporary feature, ideal for larger rooms or open-plan areas. Constructed from premium mild steel with a double panel configuration, this anthracite radiator ensures fast, even warmth. The sophisticated finish complements both minimalist and industrial interiors, making it a versatile choice for modern central heating systems. It is durable, low-maintenance, and includes a 5-year manufacturer’s guarantee.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 5596BTU 2104W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Mild Steel Construction
- Number of Pipes/Sections: 18
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 5596 BTU |
| BTU Band | 4001-6000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Mild Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Finished to RAL 7016 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Elips Double |
| Model No | RV-EV1809AD |
| Mounting Orientation | Vertically-Mounted |
| No. Of Sections | 18 |
| No. of Radiator Profiles | Double |
| Orientation | Vertical |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Anthracite |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 540 mm |
| Power Output (Watts/Kw) | 2104 W |
| Product Height | 1800 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 540 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 105 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Powder-Coated |
| Radiator Colour | Anthracite |
| Radiator Height Band | 1800mm or Greater |
| Radiator Product Type | Designer |
| Radiator Water Content | 26.1 Ltr |
| Radiator Width Band | 501-700mm |
| Shape Orientation | Radiator is taller than it is wide |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 42.9 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 63 mm |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode