Reina Casina Single 600mm x 470mm 1230BTU White Vertical Designer Radiator (963EE)
The Reina Casina Designer Radiator offers an efficient heating solution for various spaces. This compact 600mm x 470mm white aluminium radiator is ideal for modern kitchen or bathroom installations where wall space is at a premium. Its robust aluminium construction ensures rapid heat-up times and a powerful 1230 BTU (360W) output, providing reliable warmth. Featuring a durable powder-coated finish and an internal flow diverter, this radiator is suitable for hot water central heating systems. Brackets and wall fixings are included for straightforward installation.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1230BTU 360W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Aluminium Construction
- Number of Pipes/Sections: 5
- Suitable for Hot Water Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
The Reina Casina Designer Radiator offers an efficient heating solution for various spaces. This compact 600mm x 470mm white aluminium radiator is ideal for modern kitchen or bathroom installations where wall space is at a premium. Its robust aluminium construction ensures rapid heat-up times and a powerful 1230 BTU (360W) output, providing reliable warmth. Featuring a durable powder-coated finish and an internal flow diverter, this radiator is suitable for hot water central heating systems. Brackets and wall fixings are included for straightforward installation.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1230BTU 360W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Aluminium Construction
- Number of Pipes/Sections: 5
- Suitable for Hot Water Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 1230 BTU |
| BTU Band | Less Than 2000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Aluminium |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Finished to RAL 7016 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Casina Single |
| Model No | A-CSC6047SW |
| Mounting Orientation | Vertically-Mounted |
| No. Of Sections | 5 |
| No. of Radiator Profiles | Single |
| Orientation | Vertical |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 470 mm |
| Power Output (Watts/Kw) | 360 W |
| Product Height | 600 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 470 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 65 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Powder-Coated |
| Radiator Colour | White |
| Radiator Height Band | 600-799mm |
| Radiator Product Type | Designer |
| Radiator Water Content | 1.8 Ltr |
| Radiator Width Band | 301-500mm |
| Shape Orientation | Radiator is taller than it is wide |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable System | Suitable for Hot Water Central Heating Systems |
| Test Pressure | 13 bar |
| Total Product Weight | 8.32 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 35 mm |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode