Reina Casina Single 600mm x 1040mm 2703BTU White Horizontal Designer Radiator (121EE)
The Reina Casina Single Horizontal Designer Radiator offers an efficient and stylish heating solution for various installations. Constructed from durable, lightweight aluminium, this white radiator provides fast heat-up times and excellent heat output, making it ideal for modern homes and commercial projects. Its slim, contemporary flat panel design integrates seamlessly into any room, from living spaces to kitchens. The radiator is compatible with central heating, electric, and dual fuel systems, featuring a high-quality powder-coated finish that is hard-wearing and easy to maintain. An internal flow diverter is included, ensuring optimal performance and long-lasting reliability.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 2703BTU 793W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Horizontally-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Aluminium Construction
- Number of Pipes/Sections: 11
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
The Reina Casina Single Horizontal Designer Radiator offers an efficient and stylish heating solution for various installations. Constructed from durable, lightweight aluminium, this white radiator provides fast heat-up times and excellent heat output, making it ideal for modern homes and commercial projects. Its slim, contemporary flat panel design integrates seamlessly into any room, from living spaces to kitchens. The radiator is compatible with central heating, electric, and dual fuel systems, featuring a high-quality powder-coated finish that is hard-wearing and easy to maintain. An internal flow diverter is included, ensuring optimal performance and long-lasting reliability.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 2703BTU 793W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Horizontally-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Aluminium Construction
- Number of Pipes/Sections: 11
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 2703 BTU |
| BTU Band | 2001-3000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Aluminium |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Finished to RAL 9016 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Casina Single |
| Model No | A-CSC6104SW |
| Mounting Orientation | Horizontally-Mounted |
| No. Of Sections | 11 |
| No. of Radiator Profiles | Single |
| Orientation | Horizontal |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 1040 mm |
| Power Output (Watts/Kw) | 793 W |
| Product Height | 600 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 1040 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 65 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Powder-Coated |
| Radiator Colour | White |
| Radiator Height Band | 600-799mm |
| Radiator Product Type | Designer |
| Radiator Water Content | 3.5 Ltr |
| Radiator Width Band | 901-1200mm |
| Shape Orientation | Radiator is wider than it is tall |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 10.5 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 35 mm |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode