Reina Casina Single 1800mm x 660mm 5158BTU Anthracite Vertical Designer Radiator (856EE)
The Reina Casina Single Vertical Designer Radiator provides efficient and stylish heating for various spaces. This anthracite radiator, with its tall 1800mm x 660mm profile, is ideal for areas with limited wall width, such as hallways or kitchens. Constructed from premium aluminium, it delivers fast and even warmth throughout the room, boasting a powerful 5158 BTU output. Its deep anthracite powder-coated finish and contemporary flat panel design add a modern aesthetic. Designed for central heating systems, this durable and corrosion-resistant radiator includes all necessary brackets and wall fixings for straightforward installation.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 5158BTU 1513W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Aluminium Construction
- Number of Pipes/Sections: 7
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
The Reina Casina Single Vertical Designer Radiator provides efficient and stylish heating for various spaces. This anthracite radiator, with its tall 1800mm x 660mm profile, is ideal for areas with limited wall width, such as hallways or kitchens. Constructed from premium aluminium, it delivers fast and even warmth throughout the room, boasting a powerful 5158 BTU output. Its deep anthracite powder-coated finish and contemporary flat panel design add a modern aesthetic. Designed for central heating systems, this durable and corrosion-resistant radiator includes all necessary brackets and wall fixings for straightforward installation.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 5158BTU 1513W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Aluminium Construction
- Number of Pipes/Sections: 7
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 5158 BTU |
| BTU Band | 4001-6000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Aluminium |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Finished to RAL 7016 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Casina Single |
| Model No | A-CSC18066SA |
| Mounting Orientation | Vertically-Mounted |
| No. Of Sections | 7 |
| No. of Radiator Profiles | Single |
| Orientation | Vertical |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Anthracite |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 660 mm |
| Power Output (Watts/Kw) | 1513 W |
| Product Height | 1800 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 660 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 65 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Powder-Coated |
| Radiator Colour | Anthracite |
| Radiator Height Band | 1800mm or Greater |
| Radiator Product Type | Designer |
| Radiator Water Content | 1.8 Ltr |
| Radiator Width Band | 501-700mm |
| Shape Orientation | Radiator is taller than it is wide |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 19.37 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 35 mm |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode