Reina Casina Single 1800mm x 565mm 4421BTU Anthracite Vertical Designer Radiator (734EE)
The Reina Casina Single Vertical Designer Radiator offers efficient heating and a contemporary aesthetic. Ideal for modern homes and commercial spaces where wall space is limited, such as kitchens, hallways, or offices, its tall, slim 1800mm x 565mm profile and anthracite finish provide a sophisticated touch. Constructed from lightweight aluminium, it ensures rapid heat-up and consistent warmth, delivering 4421 BTU. This radiator is suitable for central heating, electric, and dual fuel systems, offering flexible installation. An internal flow diverter is included for optimal performance, and it comes with all necessary brackets and wall fixings.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 4421BTU 1296W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Aluminium Construction
- Number of Pipes/Sections: 6
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
The Reina Casina Single Vertical Designer Radiator offers efficient heating and a contemporary aesthetic. Ideal for modern homes and commercial spaces where wall space is limited, such as kitchens, hallways, or offices, its tall, slim 1800mm x 565mm profile and anthracite finish provide a sophisticated touch. Constructed from lightweight aluminium, it ensures rapid heat-up and consistent warmth, delivering 4421 BTU. This radiator is suitable for central heating, electric, and dual fuel systems, offering flexible installation. An internal flow diverter is included for optimal performance, and it comes with all necessary brackets and wall fixings.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 4421BTU 1296W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Vertically-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated Aluminium Construction
- Number of Pipes/Sections: 6
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
View all: Reina Designer Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 4421 BTU |
| BTU Band | 4001-6000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Aluminium |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Finished to RAL 7016 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Casina Single |
| Model No | A-CSC18056SA |
| Mounting Orientation | Vertically-Mounted |
| No. Of Sections | 6 |
| No. of Radiator Profiles | Single |
| Orientation | Vertical |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Anthracite |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 565 mm |
| Power Output (Watts/Kw) | 1296 W |
| Product Height | 1800 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 565 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 65 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Powder-Coated |
| Radiator Colour | Anthracite |
| Radiator Height Band | 1800mm or Greater |
| Radiator Product Type | Designer |
| Radiator Water Content | 2.3 Ltr |
| Radiator Width Band | 501-700mm |
| Shape Orientation | Radiator is taller than it is wide |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 16.61 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 35 mm |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode