Reina Casina 600mm x 660mm 2462BTU White Horizontal Aluminium Radiator (912LG)
The Reina Casina 600mm x 660mm White Horizontal Double Aluminium Radiator is designed to provide efficient heating for various spaces. This contemporary double panel radiator delivers a strong 2462BTU 721W heating output, making it ideal for internal areas including living rooms and bedrooms. Constructed from lightweight and durable aluminium, it ensures excellent thermal performance and a long lifespan. Its sleek white finish offers a clean and modern aesthetic that complements any interior design. Suitable for central heating systems, it comes complete with brackets and wall fixings for straightforward installation.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 2462BTU 721W
- Double Panel with 14 Pipes per Section
- Brackets & Wall Fixings Included
- Horizontally-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated & Textured Aluminium Construction
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
- Max 8bar Pressure & 90°C Temperature
View all: Reina Designer Radiators
Sorry, this item is currently out of stock
The Reina Casina 600mm x 660mm White Horizontal Double Aluminium Radiator is designed to provide efficient heating for various spaces. This contemporary double panel radiator delivers a strong 2462BTU 721W heating output, making it ideal for internal areas including living rooms and bedrooms. Constructed from lightweight and durable aluminium, it ensures excellent thermal performance and a long lifespan. Its sleek white finish offers a clean and modern aesthetic that complements any interior design. Suitable for central heating systems, it comes complete with brackets and wall fixings for straightforward installation.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 2462BTU 721W
- Double Panel with 14 Pipes per Section
- Brackets & Wall Fixings Included
- Horizontally-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated & Textured Aluminium Construction
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
- Max 8bar Pressure & 90°C Temperature
View all: Reina Designer Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 2462 BTU |
| BTU Band | 2001-3000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Aluminium |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Finished to RAL 9016 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Casina |
| Model No | A-CSN060066WD |
| Mounting Orientation | Horizontally-Mounted |
| No. Of Sections | 14 |
| No. of Radiator Profiles | Double |
| Orientation | Horizontal |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 660 mm |
| Power Output (Watts/Kw) | 721 W |
| Product Height | 600 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 660 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 87 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Powder-Coated & Textured |
| Radiator Colour | White |
| Radiator Height Band | 600-799mm |
| Radiator Product Type | Aluminium |
| Radiator Water Content | 1.9 Ltr |
| Radiator Width Band | 501-700mm |
| Shape Orientation | Radiator is wider than it is tall |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 10.36 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 57 mm |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode