Reina Casina 600mm x 1420mm 5276BTU White Horizontal Aluminium Radiator (619LG)
The Reina Casina 600mm x 1420mm White Horizontal Double Aluminium Radiator is designed to provide efficient heating for various spaces. This contemporary double panel radiator delivers a powerful 5276BTU 1546W heat output, making it ideal for larger rooms or open-plan living areas. Constructed from lightweight and durable aluminium, it ensures excellent thermal performance and a long lifespan. Its sleek white finish offers a clean and modern aesthetic that complements any interior design. Suitable for central heating systems, it comes complete with brackets and wall fixings for straightforward installation.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 5276BTU 1546W
- Double Panel with 30 Pipes per Section
- Brackets & Wall Fixings Included
- Horizontally-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated & Textured Aluminium Construction
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
- Max 8bar Pressure & 90°C Temperature
View all: Reina Designer Radiators
The Reina Casina 600mm x 1420mm White Horizontal Double Aluminium Radiator is designed to provide efficient heating for various spaces. This contemporary double panel radiator delivers a powerful 5276BTU 1546W heat output, making it ideal for larger rooms or open-plan living areas. Constructed from lightweight and durable aluminium, it ensures excellent thermal performance and a long lifespan. Its sleek white finish offers a clean and modern aesthetic that complements any interior design. Suitable for central heating systems, it comes complete with brackets and wall fixings for straightforward installation.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 5276BTU 1546W
- Double Panel with 30 Pipes per Section
- Brackets & Wall Fixings Included
- Horizontally-Mounted
- Contemporary Design
- Powder-Coated & Textured Aluminium Construction
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Included
- Max 8bar Pressure & 90°C Temperature
View all: Reina Designer Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 5276 BTU |
| BTU Band | 4001-6000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Aluminium |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Finished to RAL 9016 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Casina |
| Model No | A-CSN060142WD |
| Mounting Orientation | Horizontally-Mounted |
| No. Of Sections | 30 |
| No. of Radiator Profiles | Double |
| Orientation | Horizontal |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 1420 mm |
| Power Output (Watts/Kw) | 1546 W |
| Product Height | 600 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 1420 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 87 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Powder-Coated & Textured |
| Radiator Colour | White |
| Radiator Height Band | 600-799mm |
| Radiator Product Type | Aluminium |
| Radiator Water Content | 1.4 Ltr |
| Radiator Width Band | 1201mm or Greater |
| Shape Orientation | Radiator is wider than it is tall |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 22.16 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 57 mm |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode