Refurb Titan TTB960STP 12mm 3.6V 1 x 1.5Ah Lithium Second Fix Cordless Stapler (440YV)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Second fix cordless stapler with integrated 3.6V lithium battery, in compact design for easier use in confined spaces. Features bump trigger action to enhance user control, and fast refill mechanism for efficient operation. Compatible with 6-12mm staples. Soft-grip handle provides comfort and ease of use.
- 1 x 1.5Ah Lithium Battery
- 1.5-2Hours Charge Time
- Fires 20ga 6-12mm Straight Staples
- Fires up to 30 per min
- Fires up to 900 Shots per Battery Charge
- Bump & Sequential Trigger Action
- Depth Adjustment
- Non-Marking Nose
- Low Battery Indicator
- Magazine Window
View all: Titan Nail Guns
Second fix cordless stapler with integrated 3.6V lithium battery, in compact design for easier use in confined spaces. Features bump trigger action to enhance user control, and fast refill mechanism for efficient operation. Compatible with 6-12mm staples. Soft-grip handle provides comfort and ease of use.
- 1 x 1.5Ah Lithium Battery
- 1.5-2Hours Charge Time
- Fires 20ga 6-12mm Straight Staples
- Fires up to 30 per min
- Fires up to 900 Shots per Battery Charge
- Bump & Sequential Trigger Action
- Depth Adjustment
- Non-Marking Nose
- Low Battery Indicator
- Magazine Window
View all: Titan Nail Guns
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Approx. Shots per Full Battery Charge | 900 Shots |
| Battery Chemistry | Lithium |
| Battery Power | 1.5 Ah |
| Battery Technology | None |
| Brad/Nail Capacity | 84 |
| Brad/Nail Storage | Staples |
| Brand | Titan |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Charge Time | 1.5-2 Hours |
| Collated Angle | Straight |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Firing Rate | 30 per min |
| Fixings Gauge | 20 ga |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Magazine Load Type | Bottom-Loading Magazine |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Fastener Size | 12 mm |
| Model No | TTB960STP |
| Nailer Product Type | Second Fix |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 3.6 V |
| Product Type | Stapler |
| Tool Weight with Battery | 1.18 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Stapler, power adaptor, USB charger cable and 12mm staples (384).