Refurb Swirl Ola Chrome 342mm Lever Mono Basin Mixer Tap (994CL)
Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Brass body with zinc extended body and zinc handle.
- 1 Year Guarantee
- Single Lever Operation
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Chrome
- Waste Not Supplied
- Neoperl Flow Straightener
- G 1/2" Tucai Stainless Steel Flexible Tails
View all: Swirl Bathroom Taps
Brass body with zinc extended body and zinc handle.
- 1 Year Guarantee
- Single Lever Operation
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Chrome
- Waste Not Supplied
- Neoperl Flow Straightener
- G 1/2" Tucai Stainless Steel Flexible Tails
View all: Swirl Bathroom Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Basin No Of Tap Holes | Mono |
| Bathroom Taps Product Type | Mixer |
| Brand | Swirl |
| Colour | Chrome |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 4 Ltr/min |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Hose Supplied | Supplied with Flexible Tap Connectors |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Minimum Bar Pressure | 0.3 bar |
| Model Name | Ola |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Depth | 137 mm |
| Product Height | 342 mm |
| Product Type | Tall Bathroom Basin Mono Mixer Tap |
| Product Width | 54 mm |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Lever |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Mono Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Basin |
| Waste Supplied | Waste Not Supplied |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
2 x flexible hoses, 1 x mixer tap and fixing kit.