Refurb Makita AF506 50mm Second Fix Air Nail Gun (466FU)
Pneumatic brad nail gun for interior nailing work. Drives a range of 18 gauge nails into hard or soft wood applications with sequential fire. Features easy to use tool-less depth adjustment, tool-less nail jam clearing, quick release cam lock and air duster. By pushing the push button, air from the compressor can be bypassed into the air duster nozzle to produce powerful air blast for cleaning up the jobsite floor or workpiece. Increased visibility delivered with slim-nosed design so user can shoot nails into confined spaces. Non-marking rubber nose and bumpers help to prevent scratches and damages to the workpiece. With a magazine capacity of 100 nails.
- Fires 18ga 15-50mm Straight Brads
- Sequential Trigger Action
- Depth Adjustment
- Non-Marking Nose
- Fixed Rear Exhaust
View all: Makita Nail Guns
Pneumatic brad nail gun for interior nailing work. Drives a range of 18 gauge nails into hard or soft wood applications with sequential fire. Features easy to use tool-less depth adjustment, tool-less nail jam clearing, quick release cam lock and air duster. By pushing the push button, air from the compressor can be bypassed into the air duster nozzle to produce powerful air blast for cleaning up the jobsite floor or workpiece. Increased visibility delivered with slim-nosed design so user can shoot nails into confined spaces. Non-marking rubber nose and bumpers help to prevent scratches and damages to the workpiece. With a magazine capacity of 100 nails.
- Fires 18ga 15-50mm Straight Brads
- Sequential Trigger Action
- Depth Adjustment
- Non-Marking Nose
- Fixed Rear Exhaust
View all: Makita Nail Guns
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Air Consumption at 5.6bar | 1.9 Ltr/shot |
| Air Tool Product Type | Nail Gun |
| Brad/Nail Capacity | 100 18G |
| Brad/Nail Storage | Brads |
| Brand | Makita |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Collated Angle | Straight |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Connection Type | 1/4" NPT |
| Corded Tool Weight | 1.3 kg |
| Fixings Gauge | 18 ga |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Magazine Load Type | Bottom-Loading Magazine |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Fastener Size | 50 mm |
| Model No | AF506 |
| Nailer Product Type | Second Fix |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Air |
| Product Type | 18G Brad Nailer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Working Pressure (bar) | 4.9-8.2 bar |
| Working Pressure (psi) | 70-120 psi |
Product Contents
AF506, nose adaptor and hook.