Refurb Grohe Start Loop Concealed Single Outlet Manual Chrome Mixer Shower Valve (819EN)
Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Concealed shower valve ideal for a modern bathroom. Durable Grohe long life ceramic cartridge (46mm). Suitable for high pressure systems with adjustable flow rate limiter. Features escutcheon and shaft sealing.
- 1 Year Guarantee
- Delivers 34Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Concealed Valve
- Suitable for High Pressure Systems
View all: Grohe Shower Valves
Concealed shower valve ideal for a modern bathroom. Durable Grohe long life ceramic cartridge (46mm). Suitable for high pressure systems with adjustable flow rate limiter. Features escutcheon and shaft sealing.
- 1 Year Guarantee
- Delivers 34Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Concealed Valve
- Suitable for High Pressure Systems
View all: Grohe Shower Valves
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Inlets |
| Brand | Grohe |
| Built In Valve/Exposed | Concealed |
| Colour | Chrome |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Connection Size | 1/2 " |
| Connection Type | G 1/2" |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Design Type | Modern Design |
| Diverter Included | Without Diverter |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 34 Ltr/min |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Maximum Operating Temperature | 70 °C |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Minimum Operating Temperature | 5 °C |
| Mixer Control Type | Single Flow & Temperature Control |
| Mixer Type | Manual |
| Model Name | Start Loop |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 54 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Type | Mixer Shower Valve |
| Safety Cut-Out Temperature | N/A °C |
| Safety Functions | Without Safety Function |
| Shower Product Type | Shower Valve |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Manual Temperature Control |
| Water Failure Shutdown | No Water Failure Shutdown |