Refurb Grohe QuickFix Start Matt Black 165mm Standard Lever Mono Basin Mixer Tap With Clicker Waste (811LT)
Slim, contemporary profile, ‘S’-size basin tap with increased spout height. Push-open, pop-up waste can be opened and closed with a light fingertip push. Grohe SilkMove ceramic cartridge (28mm) offers durable, precise volume and temperature control via the solid metal lever. Integrated temperature limiter saves energy, while Grohe Water Saving reduces water consumption to 5.7Ltr/min without compromising on performance. Isolated inner water ways ensure water is lead and nickel-free. Finished in a durable, easy-care Grohe long life coating. QuickGuide and QuickVideo available via QR code. Supplied with QuickTool and European 3/8" flexible connection hoses (may require 1/2" adaptors).
- 1 Year Guarantee
- Single Lever
- Suitable for High Pressure Systems
- Matt Black
- Clicker Waste
- Easy to Clean
View all: Grohe Bathroom Taps
Slim, contemporary profile, ‘S’-size basin tap with increased spout height. Push-open, pop-up waste can be opened and closed with a light fingertip push. Grohe SilkMove ceramic cartridge (28mm) offers durable, precise volume and temperature control via the solid metal lever. Integrated temperature limiter saves energy, while Grohe Water Saving reduces water consumption to 5.7Ltr/min without compromising on performance. Isolated inner water ways ensure water is lead and nickel-free. Finished in a durable, easy-care Grohe long life coating. QuickGuide and QuickVideo available via QR code. Supplied with QuickTool and European 3/8" flexible connection hoses (may require 1/2" adaptors).
- 1 Year Guarantee
- Single Lever
- Suitable for High Pressure Systems
- Matt Black
- Clicker Waste
- Easy to Clean
View all: Grohe Bathroom Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Basin No Of Tap Holes | Mono |
| Basin Tap Type | Standard |
| Bathroom Item Finish | Matt |
| Bathroom Taps Product Type | Mixer |
| Brand | Grohe |
| Colour | Matt Black |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 5.7 Ltr/min |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Hose Supplied | Supplied with Flexible Tap Tails |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Working Pressure | 10 bar |
| Maximum Bar Pressure | 10 bar |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Model Name | QuickFix Start |
| Model No | 235502432 |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Depth | 132 mm |
| Product Height | 165 mm |
| Product Type | Bathroom Tap |
| Product Width | 46 mm |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Single Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Lever |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Mono Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Basin |
| Waste Supplied | Clicker Waste |