Refurb Essentials 32cm 1500W Raker & Scarifier 230-240V (124AH)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
2-in-1 raker and scarifier ideal for easy garden maintenance. Folds away for neat and tidy storage.
- 1500W
- Working Width: 32cm
- Cutting Height Range: 4 /-4 /-8 /-12mm
- 28Ltr Grass Bag
- Polypropylene Deck
- 1 Year Guarantee
View all: Essentials Scarifiers
2-in-1 raker and scarifier ideal for easy garden maintenance. Folds away for neat and tidy storage.
- 1500W
- Working Width: 32cm
- Cutting Height Range: 4 /-4 /-8 /-12mm
- 28Ltr Grass Bag
- Polypropylene Deck
- 1 Year Guarantee
View all: Essentials Scarifiers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Essentials |
| Cable Length | 10 m |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Landscaping) | Plastic & Steel |
| Corded Tool Weight | 10.35 kg |
| Cutting Height Range | 4 /-4 /-8 /-12 mm |
| Deck Construction Material | Polypropylene Deck |
| Fuel Type Garden Power | Electric |
| Grass Collection Capacity | 28 Ltr |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mower Propulsion Type | Hand-Propelled |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 1500 W |
| Power Voltage Supply | 230-240 V |
| Product Type | Raker & Scarifier |
| Repair Service Action | Should the product require repair please contact our repair service to arrange collection and repair. Please do not return to store. |
| Repair Service Contact | 0800 078 9647 |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Vibration Level | 4.265 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| Working Width | 32 cm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |