Refurb Erbauer ERI966NAL 90mm 18V 1 x 5Ah Li-Ion EXT Brushless First Fix Cordless Nail Gun (731XV)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
First fix cordless framing nail gun features brushless motor technology and depth adjustment. Supplied with battery, charger, and 25 nails. Part of the Erbauer EXT one battery system, running multiple tools for increased flexibility. Compatible with all Erbauer 18V EXT batteries and chargers.
- 1 x 5Ah Li-Ion Battery
- 60min Charge Time
- Fires 3.33mm 50-90mm Angled Nails
- Fires up to 120 per min
- Fires up to 610 Shots per Battery Charge
- Bump & Sequential Trigger Action
- Depth Adjustment
- Non-Marking Nose
- Low Battery Indicator
- Magazine Window
View all: Erbauer Nail Guns
First fix cordless framing nail gun features brushless motor technology and depth adjustment. Supplied with battery, charger, and 25 nails. Part of the Erbauer EXT one battery system, running multiple tools for increased flexibility. Compatible with all Erbauer 18V EXT batteries and chargers.
- 1 x 5Ah Li-Ion Battery
- 60min Charge Time
- Fires 3.33mm 50-90mm Angled Nails
- Fires up to 120 per min
- Fires up to 610 Shots per Battery Charge
- Bump & Sequential Trigger Action
- Depth Adjustment
- Non-Marking Nose
- Low Battery Indicator
- Magazine Window
View all: Erbauer Nail Guns
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Approx. Shots per Full Battery Charge | 610 Shots |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 5 Ah |
| Battery Technology | EXT |
| Brad/Nail Capacity | 50 |
| Brad/Nail Storage | Nails |
| Brand | Erbauer |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Charge Time | 60 min |
| Collated Angle | Angled |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Firing Rate | 120 per min |
| Fixings Gauge | 3.33 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Magazine Load Type | Side-Loading Magazine |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Fastener Size | 90 mm |
| Model No | ERI966NAL |
| Nailer Product Type | First Fix |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Nailer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight with Battery | 5.07 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Nail gun, battery (5.0Ah), single port charger, 50mm framing nails (25) and belt hook.