RB Boss Fastlok UDL/GALV 5-Tier Metal Garage Shelving Unit 420mm x 750mm x 1800mm (871TW)
Heavy duty, easy to assemble metal shelving unit with Fastlok rivet system and galvanised steel frame. Ideal for use in garages, workshops, and sheds. Supplied with strong and adjustable MDF shelves with added wax for enhanced durability. With a max 450kg shelf capacity. Can also be assembled as a versatile workbench.
- 450kg Shelf Capacity
- Galvanised Steel Frame
- MDF Shelves
- Freestanding
- Rivet Style Assembly
- Galvanised
- Designed to Fit Into Corners
View all: RB Boss Garage Shelving
Sorry, this item is currently out of stock
Heavy duty, easy to assemble metal shelving unit with Fastlok rivet system and galvanised steel frame. Ideal for use in garages, workshops, and sheds. Supplied with strong and adjustable MDF shelves with added wax for enhanced durability. With a max 450kg shelf capacity. Can also be assembled as a versatile workbench.
- 450kg Shelf Capacity
- Galvanised Steel Frame
- MDF Shelves
- Freestanding
- Rivet Style Assembly
- Galvanised
- Designed to Fit Into Corners
View all: RB Boss Garage Shelving
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Advisory Notice | In order to prevent overturning, this unit must be securely attached to the wall. Failure to do so may result in serious injury. Screws and wall plugs are not included as they depend on the wall type. |
| Brand | RB Boss |
| CALC - Frame Material Type | Metal |
| Coating & Finishing Type | Galvanised |
| Containers Supplied | Containers Not Supplied |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied. Fixings Not Supplied |
| Frame Material Type | Steel |
| Frame/Leg Colour | Silver Grey |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Bay Load Capacity | 2250 kg |
| Max Shelf Load Capacity | 450 kg |
| Model Name | Fastlok UDL/GALV |
| Mount Type | Freestanding |
| No. of Shelves | 5 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 750 mm |
| Product Height | 1800 mm |
| Product Type | Garage Shelving Unit |
| Product Width | 420 mm |
| Self-Assembly | Self-Assembly |
| Shelf Material | MDF |
| Total Product Weight | 29.3 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Nautilus Designs Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Dudley Street, Bilston, West Midlands, WV14 0LA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@nautilusdesigns.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Avocet Hardware Limited |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Coliemore House, Coliemore Road, Dalkey, Dublin, A96A8D5 |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@nautilusdesigns.co.uk |
Product Contents
MDF panels (5), 90° uprights (6), 35° angle uprights (4), back beams (10) , side beams (10), front beams (5), beam ties (10), upright connectors (8), plastic feet for 90° angle uprights (6) and plastic feet for 135° angle uprights (4).
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode