RB Boss 4-Tier Metal Garage Shelving Unit 1600mm x 600mm x 1800mm (1332G)
Quick and easy to assemble, 4-tier boltless metal shelving system. Requires 2 person construction. Ideal for the garages, workshops and sheds.
- 500kg Shelf Capacity
- Powder-Coated Steel Frame
- MDF Shelves
- Freestanding
- Boltless
- Corrosion-Resistant
View all: RB Boss Garage Shelving
Quick and easy to assemble, 4-tier boltless metal shelving system. Requires 2 person construction. Ideal for the garages, workshops and sheds.
- 500kg Shelf Capacity
- Powder-Coated Steel Frame
- MDF Shelves
- Freestanding
- Boltless
- Corrosion-Resistant
View all: RB Boss Garage Shelving
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Advisory Notice | In order to prevent overturning, this unit must be securely attached to the wall. Failure to do so may result in serious injury. Screws and wall plugs are not included as they depend on the wall type. |
| Brand | RB Boss |
| CALC - Frame Material Type | Metal |
| Coating & Finishing Type | Powder-Coated |
| Containers Supplied | Containers Not Supplied |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied. Fixings Not Supplied |
| Frame Material Type | Steel |
| Frame/Leg Colour | Black |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Bay Load Capacity | 2000 kg |
| Max Shelf Load Capacity | 500 kg |
| Model No | 13513 |
| Mount Type | Freestanding |
| No. of Shelves | 4 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 600 mm |
| Product Height | 1800 mm |
| Product Type | Garage Shelving Unit |
| Product Width | 1600 mm |
| Self-Assembly | Self-Assembly |
| Shelf Material | MDF |
| Total Product Weight | 43 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Nautilus Designs Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Dudley Street, Bilston, West Midlands, WV14 0LA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@nautilusdesigns.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Avocet Hardware Limited |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Coliemore House, Coliemore Road, Dalkey, Dublin, A96A8D5 |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@nautilusdesigns.co.uk |
Product Contents
8 x upright sections, 4 x upright connection plates, 4 x 8mm thick MDF shelves, 4 x plastic feet, 8 x long beams, 8 x short beams and 8 x shelf supports.
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode