Rawlplug Rawl-4-All Wall Plugs 10mm x 50mm 50 Pack (28042)
Multipurpose, high performance nylon plug with 4-way expansion for optimum performance. Solid detailed head for strength and anti-rotation lugs for grip. Suitable for any substrate solid or hollow.
- Nylon Construction
- Suitable for Concrete, Brickwork, Stone, Blockwork & Plasterboard
- Suits 6-8 x 50-200mm Screws
- Anti-Rotation Lugs
View all: Rawlplug Wall Plugs
Multipurpose, high performance nylon plug with 4-way expansion for optimum performance. Solid detailed head for strength and anti-rotation lugs for grip. Suitable for any substrate solid or hollow.
- Nylon Construction
- Suitable for Concrete, Brickwork, Stone, Blockwork & Plasterboard
- Suits 6-8 x 50-200mm Screws
- Anti-Rotation Lugs
View all: Rawlplug Wall Plugs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Rawlplug |
| Colour | Blue |
| Construction Material (Fixings) | Nylon |
| Drill Size | 10 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Rawl-4-All |
| Pack Size | 50 |
| Pieces in Pack/Case | 50 |
| Product Diameter | 10 mm |
| Product Length | 50 mm |
| Product Type | Wall Plugs |
| Screws Supplied | Screws not Supplied |
| Suits Screw Diameter | 6-8 mm |
| Suits Screw Length | 50-200 mm |
| Wall Plug Diameter | 10 mm |
| Wall Plug Diameter Range | 10-20mm |
| Wall Plug Length | 50 mm |
| Wall Plug Length Range | 25-50mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Rawlplug Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Skibo Drive, Thornliebank Industrial Estate, Glasgow, G46 8JR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@rawlplug.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Rawlplug Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Kwidzynska 6, 51-416 Wroclaw, Poland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@rawlplug.co.uk |