Pest-Stop Easy-Set Rat Trap Box (655HH)
Powerful trap in a secure box ensures safety. Simple to set and easy to use. Hygenic, containing the rat for easy disposal. Transparent box for viewing the rat. Ideal for homes with small children and pets.
- For use Against Rats
- Plastic & Metal Construction
- Impact & Tamper-Resistant
- Indoor & Outdoor Use
- Transparent Box
View all: Pest-Stop Rat & Mouse Traps
| QTY | Price per item | Saving |
|---|---|---|
| 1 - 4 | £17.99 | - |
| 5 - 9 | £17.09 | Save 5% |
| 10 + | £16.19 | Save 10% |
Powerful trap in a secure box ensures safety. Simple to set and easy to use. Hygenic, containing the rat for easy disposal. Transparent box for viewing the rat. Ideal for homes with small children and pets.
- For use Against Rats
- Plastic & Metal Construction
- Impact & Tamper-Resistant
- Indoor & Outdoor Use
- Transparent Box
View all: Pest-Stop Rat & Mouse Traps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Pest-Stop |
| Construction Material (Safety) | Plastic & Metal |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Easy-Set |
| Pack Size | 1 |
| Pest Control Method | Mechanical |
| Pest Control Type | Lethal |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 280 mm |
| Product Length | 120 mm |
| Product Type | Trap Box |
| Product Width | 180 mm |
| Suitable Pests | Rat |
| z1 - UK Manufacturer Name | Pelsis Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Sterling House, Grimbald Crag Close, Knaresborough, HG5 8PJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.pelsis.com/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Pelsis Limited |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Industrieweg 15, Bornem, 2880, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.edialux.com/ |