Milwaukee M18ONEFPRT-202X 18V 2 x 2.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Rivet Gun
Milwaukee
Milwaukee M18ONEFPRT-202X 18V 2 x 2.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Rivet Gun (366VT)
Rivet tool with Powerstate brushless motor and One-Key remote locking and cloud-based tracking. Offers fast, easy riveting in aluminium, steel, stainless steel and copper from 4.8 to 7mm with 20,000N of pulling force and stroke length of 30mm. Pulls up to 900 x 4.8mm rivets or 500 x 6.4mm rivets in aluminium on fully charged M18 2.0Ah battery pack with RedLithium and RedLink Plus electronics delivering power, durability and excellent run times. Features steel alloy 3-jaw design, tool-free access for cleaning, transparent mandrel collector for easy monitoring, onboard nose-piece storage and wrench for user convenience.
  • 2 x 2.0Ah Li-Ion Batteries
  • 26min Charge Time
  • Suitable for 4.8, 6.0, 6.4 & 7.0mm Rivets
  • LED Work Light
  • Trigger Switch
  • Brushless Motor
More Info
View all: Milwaukee Nail Guns
Collect in High Holborn | Change store
Fulfilment options
  • 2 x 2.0Ah Li-Ion Batteries
  • 26min Charge Time
  • LED Work Light
  • Trigger Switch
  • Brushless Motor
More Info
View all: Milwaukee Nail Guns
You may also like:
Specification
Battery ChemistryLi-Ion
Battery Power2.0 Ah
Battery TechnologyRedLithium
BrandMilwaukee
BrushlessBrushless
Carry Case/Bag IncludedYes
Charge Time26 min
Compatible Rivet Sizes4.8, 6.0, 6.4 & 7.0mm Rivets
Compatible Rivet TypeAluminium, Steel & Stainless Steel Rivets
ConditionBrand New
Condition DescriptionUnused & in original factory/manufacturer condition.
Green starExtending product lifecycles
Low Battery IndicatorLow Battery Indicator
Manual or PoweredPowered
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Max. Pulling Force20000 N
Model NoM18ONEFPRT-202X
No. of Batteries Per Pack2
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Power SupplyCordless
Power Voltage Supply18 V
Product Length318 mm
Product TypeRivet Gun
Sound Pressure Level81 dBA
Stroke Length30 mm