Milwaukee Locking Pliers 10" (240mm) (921TF)
Features Torque Lock which means a faster set up and easy-release when clamping flat and round material. Extra force can be applied to the Torque Lock screw for better and more secure grip. Can also be used for hanging / storage purposes. Chrome plating increases life by reducing corrosion. Traditional release lever for jobsite convenience.
- Max. Jaw Opening: 30mm
- Hardened Steel Jaws
- Aluminium Metal Handle
- Torque Lock Technology
View all: Milwaukee Pliers & Cutters
Features Torque Lock which means a faster set up and easy-release when clamping flat and round material. Extra force can be applied to the Torque Lock screw for better and more secure grip. Can also be used for hanging / storage purposes. Chrome plating increases life by reducing corrosion. Traditional release lever for jobsite convenience.
- Max. Jaw Opening: 30mm
- Hardened Steel Jaws
- Aluminium Metal Handle
- Torque Lock Technology
View all: Milwaukee Pliers & Cutters
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Milwaukee |
| Jaw Length | 65 mm |
| Jaw Style | Flat |
| Length (Imperial) | 10 " |
| Length (Metric) | 240 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Jaw Opening | 30 mm |
| Model No | 4932471726 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Locking Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Locking Pliers |
| Style of Joint | Single |