Magnusson Long Arm Riveter 13 1/2" (340mm) (958PR)
Long arm riveter ideal for engineers, mechanics and maintenance technicians. Features soft grip handle for improved comfort when working and high performance 3-jaw gripping system with built-in mandrel collector, to capture the stems released from the riveter. Long arms and built-in power reduction mechanism reduces the amount of effort required to install rivets compared to traditional riveting tools. Suitable for use with heating, ventilation, air conditioning units, sheet metal and gutters. Supplied with interchangeable heads and spanner.
- Suitable for 2.4, 3.2, 4.0, 4.8 & 6.4mm Rivets
- Compatible with Aluminium Rivets
- Steel Body
- Bi-Material Ergonomic Soft-Grip Handle
- Locking Mechanism
- Powder-Coated Finish
- Bottle Stem Catcher
View all: Magnusson Riveters
Long arm riveter ideal for engineers, mechanics and maintenance technicians. Features soft grip handle for improved comfort when working and high performance 3-jaw gripping system with built-in mandrel collector, to capture the stems released from the riveter. Long arms and built-in power reduction mechanism reduces the amount of effort required to install rivets compared to traditional riveting tools. Suitable for use with heating, ventilation, air conditioning units, sheet metal and gutters. Supplied with interchangeable heads and spanner.
- Suitable for 2.4, 3.2, 4.0, 4.8 & 6.4mm Rivets
- Compatible with Aluminium Rivets
- Steel Body
- Bi-Material Ergonomic Soft-Grip Handle
- Locking Mechanism
- Powder-Coated Finish
- Bottle Stem Catcher
View all: Magnusson Riveters
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Magnusson |
| Compatible Rivet Sizes | 2.4, 3.2, 4.0, 4.8 & 6.4mm Rivets |
| Compatible Rivet Type | Aluminium Rivets |
| Length (Imperial) | 13 1/2 " |
| Length (Metric) | 340 mm |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Long Arm Riveter |
| Rivets Included | Rivets Not Included |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |