Knightsbridge DCRW Plug-In Door Chime Receiver White (389YA)
Additional wireless plug in receiver, suitable for extending your door chime system. Compatible with Knightsbridge models DC010, DC011, DC012, DC013, DC014, DC015, DC016. Indoor use only. 230V Plug in receiver. Power Consumption: less than 0.3W. Range of approx. 150-200m* *Dependent on environment
- Plug-In Chime
- Compatible with Knightsbridge Door Chimes
- 58 Melodies
- Adjustable Volume
View all: Knightsbridge Doorbell Chimes
Additional wireless plug in receiver, suitable for extending your door chime system. Compatible with Knightsbridge models DC010, DC011, DC012, DC013, DC014, DC015, DC016. Indoor use only. 230V Plug in receiver. Power Consumption: less than 0.3W. Range of approx. 150-200m* *Dependent on environment
- Plug-In Chime
- Compatible with Knightsbridge Door Chimes
- 58 Melodies
- Adjustable Volume
View all: Knightsbridge Doorbell Chimes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Knightsbridge |
| Colour | White |
| Doorbell Power Group | Plug-In |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | DCRW |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Depth | 26.2 mm |
| Product Height | 81 mm |
| Product Type | Door Chime Receiver |
| Product Width | 81 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Wireless/Wired | Wireless |
| z1 - UK Manufacturer Name | ML Accessories Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | UNIT E CHILTERN PARK, BOSCOMBE ROAD, DUNSTABLE, LU5 4LT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.mlaccessories.co.uk/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | SLV Lighting Group |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Daimlerstrasse 21-23, 52531 Übach-Pallenberg, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | eprel@group.slv.com |