Ideal Standard Ceratherm Exposed Single Outlet Thermostatic Chrome Mixer Shower Valve (353JP)
Chromed brass construction, suitable for commercial use or for home improvement.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Delivers 22Ltr/min at 1.0bar
- Bar Mixer Exposed Valve
- Suitable for High Pressure Systems
- Thermostatic Design for Safety
View all: Ideal Standard Shower Valves
Chromed brass construction, suitable for commercial use or for home improvement.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Delivers 22Ltr/min at 1.0bar
- Bar Mixer Exposed Valve
- Suitable for High Pressure Systems
- Thermostatic Design for Safety
View all: Ideal Standard Shower Valves
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Inlets |
| Brand | Ideal Standard |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Connection Size | 15 mm |
| Connection Type | Compression |
| Construction Material (Bathrooms) | Chromed Brass |
| Design Type | Modern Design |
| Diverter Included | Without Diverter |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 22 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Maximum Operating Temperature | 80 °C |
| Minimum Bar Pressure | 1.0 bar |
| Minimum Operating Temperature | 5 °C |
| Mixer Control Type | Single Flow & Temperature Control |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Ceratherm |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Type | Mixer Shower Valve |
| Safety Cut-Out Temperature | 40 °C |
| Safety Functions | Temperature Safety Cut-Out |
| Shower Product Type | Shower Valve |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |