Hispec CU/RF10-PRO RF Control Unit (416RG)
10-year sealed tamper proof lithium battery-powered radio frequency control unit for the Hispec RF10-PRO wireless interconnectable smoke, heat and carbon monoxide alarm range. Test, locate and silence connected devices remotely through 1 control unit without the need to access ceiling mounted devices. Interconnectable with up to 19 Hispec RF10-PRO devices.
- 10-Year Sealed Tamperproof Lithium Integrated Battery
- For Use with up to 19 Alarms
- Interconnectivity with RF- PRO Alarms
- Tests, Locate & Silence Alarms Remotely
- Wall-Mounted or Portable for Convenient Access
- Hub Not Required
View all: Hispec Fire Alarm Accessories
10-year sealed tamper proof lithium battery-powered radio frequency control unit for the Hispec RF10-PRO wireless interconnectable smoke, heat and carbon monoxide alarm range. Test, locate and silence connected devices remotely through 1 control unit without the need to access ceiling mounted devices. Interconnectable with up to 19 Hispec RF10-PRO devices.
- 10-Year Sealed Tamperproof Lithium Integrated Battery
- For Use with up to 19 Alarms
- Interconnectivity with RF- PRO Alarms
- Tests, Locate & Silence Alarms Remotely
- Wall-Mounted or Portable for Convenient Access
- Hub Not Required
View all: Hispec Fire Alarm Accessories
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Duration | 10-Year Sealed Tamperproof Lithium Integrated Battery |
| Brand | Hispec |
| Compatible Alarm Models | Compatible with any Hispec RF-10 Pro Alarms |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Frequency Range | 868 MHz |
| Interlinked | Interlinked |
| Interlinked Compatibility | Alarm can be wirelessly interlinked with other Hispec Alarms |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | CU/RF10-PRO |
| Network Standards | RF |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 21 mm |
| Product Height | 90 mm |
| Product Type | RF Control Unit |
| Product Width | 90 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| z1 - UK Manufacturer Name | Philex Electronic Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Kingfisher Business Park, London Road, Bedford, MK42 0NX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.philex.com/support |
| z4 - EU Manufacturer Name | Philex Electronic Ireland Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Robwyn House, Corrintra, Castleblayney, Co. Monaghan, A75 XY76, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.philex.com/support |