Highlife Bathrooms Rona Brushed Brass 120mm Deck Mounted Lever 2 Tap Holes Bath Mixer Tap (945HL)
Save 15% off Taps with Screwfix Rewards. Join on the App to get your code.
Stylish twin lever bath filler with slim handles and spout. Brass body with brushed brass finish, and built-in aerator for soft water flow. Ceramic disc operation with twist-lock diverter.
- 1 Year Guarantee
- Ceramic Discs
- Suitable for All Pressure Systems
- Waste Not Supplied
- Built-In Aerator
View all: Highlife Bathrooms Bathroom Taps
Stylish twin lever bath filler with slim handles and spout. Brass body with brushed brass finish, and built-in aerator for soft water flow. Ceramic disc operation with twist-lock diverter.
- 1 Year Guarantee
- Ceramic Discs
- Suitable for All Pressure Systems
- Waste Not Supplied
- Built-In Aerator
View all: Highlife Bathrooms Bathroom Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bath No of Tap Holes | 2 Tap Holes |
| Bathroom Item Finish | Brushed |
| Bathroom Taps Product Type | Mixer |
| Brand | Highlife Bathrooms |
| Colour | Brushed Brass |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 33.8 Ltr/min |
| Hose Supplied | Supplied with 3/4" Threaded Tails |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Bar Pressure | 3 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.5 bar |
| Model Name | Rona |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Brass |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Dimension Suitability | 22 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for All Pressure Systems |
| Product Depth | 150 mm |
| Product Height | 120 mm |
| Product Type | Bathroom Tap |
| Product Width | 230 mm |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Dual Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Lever |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Filler |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Bath |
| Waste Supplied | Waste Not Supplied |
| z1 - UK Manufacturer Name | Allaince Sanitary Products Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit A, 1 Young Place, Kelvin Industrial Estate, East Kilbride, Glasgow, G75 0TD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@highlifebathrooms.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Alliance Sanitary Products Ltd T/A Highlife Bathrooms |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Init 114, 2 James Joyce Street, Dublin, DO1 Y1TO, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@highlifebathrooms.com |
Product Contents
Bath filler with back nuts and 3/4" threaded tails.