Hardware Solutions Antique Black Straight Heavy Duty Iron Hinges 110mm x 450mm x 45mm (923KK)
Gothic-style heavy-duty iron hinges for interior and external applications.
- Iron Construction
- Suitable for 32kg Gates
- Rust & Corrosion-Resistant
- Interior and External Use
- Heavy Duty
View all: Hardware Solutions Gate Hinges
Gothic-style heavy-duty iron hinges for interior and external applications.
- Iron Construction
- Suitable for 32kg Gates
- Rust & Corrosion-Resistant
- Interior and External Use
- Heavy Duty
View all: Hardware Solutions Gate Hinges
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Hardware Solutions |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Antique Black |
| Construction Material (Ironmongery) | Iron |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Hinge Height | 110 mm |
| Hinge Product Type | Gate |
| Hinge Width | 45 mm |
| Ironmongery Colour | Black |
| Ironmongery Finish | Antique |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 32 kg |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Heavy Duty Iron Hinges |
| Projection from Door | 15 mm |
| Resistant Type | Rust & Corrosion-Resistant |
| Shape | Straight |
| Strap Length | 450 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Hiatt Hardware UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 106 Elkington Street, Birmingham, B6 4SL |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@hiatt-hardware.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Rep Compliance Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 71 Lower Baggot Street, Dublin, DO2 P593, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@arccompliance.com |